Tęsiamas Lietuvos aplinkos apsaugos sistemos darbuotojų profesinės sąjungos (LAASDPS) bei Aplinkos ministerijos (AM) atstovų susitikimų ciklas, kuriame dalyvavo ir Aplinkos apsaugos agentūros (AAA), Regioninių aplinkos apsaugos departamentų (RAAD), Valstybinės miškų tarnybos (VMT) vadovai ir atstovai. Susitikimų metu stengiamasi suderinti svarbiausius, labiausiai aktualius šiai dienai klausimus, užmegzti kuo glaudesnį socialinį dialogą.
Pastaruoju metu įvykusiame susitikime buvo aptarti svarbūs klausimai dėl reagavimo į aplinkosauginius pranešimus gautus iš bendrojo pagalbos centro operatorių ir aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės medžioklės srityje vykdymo, su šiais klausimais susijusio darbo organizavimo ir darbo laiko apskaitos principai. Itin daug klausimų buvo apie suminę darbo apskaitą ir kaip teisingai apskaityti darbo laiką. Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) juristė Margarita Bakienė išsamiai atsakė į pateiktus klausimus. Sutarta sudaryti bendrą darbo grupę iš AM bei profesinės sąjungos juristų šiems klausimams spręsti, o dėl kilusių klausimų kreiptis į Darbo inspekciją (DI).
RAAD bei VMT, ypač pastaroji, kuri, vykdydama tik neseniai jai pavestą medžioklės kontrolę ir reidus, dar neturi šiame darbe pakankamai įgūdžių. Todėl nekeista, kad šios institucijos skirtingai taiko darbo laiko apskaitos principus ir atsiskaitymus su darbuotojais. Profesinių sąjungų teigimu, neteisingai traktuojama ir taikoma suminė darbo laiko apskaita. Tokie veiksmai, anot profesinės sąjungos teisininkų, pažeidžia darbo teisę reglamentuojančių teisės aktų reikalavimus. Todėl bus aiškinamasi, kaip AM įstaigų vadovai taiko šį klausimą savo įstaigose ir, jei AM teigs, kad dabartinė padėtis juos tenkina, LAASDPS, kaip minėta, greičiausiai kreipsis į DI.
Jau ne pirmą kartą per susitikimus su AM atstovais profesinė sąjunga atkreipia dėmesį, kad VMT bei urėdijos neturėjo laiko tinkamai pasirengti vykdyti medžioklės kontrolės funkciją ir todėl atsiranda tikimybė, kad neracionaliai švaistomas darbo laikas ir lėšos, be to, neužtikrinamas pareigūnų saugumas. Kol kas visiškai neaišku, ar miškininkų parama atneša realią naudą, nenustatyta ir reidų vykdymo tvarka, bei kaip reikia reaguoti apie iš Bendrojo pagalbos centro pranešus miškininkams atvejus. LAASDPS pabrėžė, kad būtina šiame klausime įvesti daugiau aiškumo, parengti atitinkamas instrukcijas šias funkcijas vykdantiems pareigūnams.
Susitikime vėl kalbėta apie tai, kad kol kas nėra atsakymų į klausimus, kaip reformos palies regionuose dirbančius pareigūnus, ar jie išsaugos savo darbo vietas ir kaip bus pasirūpinta jų lūkesčiais. Šiuo klausimu AAA direktorius Raimondas Sakalauskas patikino, kad dar šių metų gegužės mėn. RAAD darbuotojams, kurie dėl funkcijų perskirstymo yra gavę atleidimo lapelius, bus pasiūlyta pasirašyti susitarimą pervedimo būdu pereiti dirbti iš RAAD į AAA teritorinius padalinius. Taip pat informavo, kad dėl Valstybinės aplinkos apsaugos tarnybos steigimo RAAD užimtų pareigybių skaičius nenukentės.
LAASDPS ne kartą yra minėjusi, kad nėra nusistačiusi prieš permainas, tik jos turi būti skaidrios, aiškios ir savalaikės. Susitikime vyravo dalykiška atmosfera, apsikeista argumentais, dalyviai sutarė ir toliau keistis informacija bei reaguoti į abiejų šalių pasiūlymus.
LAASDPS informacija