Aplinkosaugininkės išteisintos „Alytaus gaisro“ byloje 2024-05-28

Pirmadienį Alytaus apylinkės teismas paskelbė nuosprendį dėl 2019-aisiais metais
padangų perdirbimo gamykloje „UAB „Ekologistika” kilusio gaisro, dėl kurio baudžiamojon atsakomybėn buvo patrauktos ir dvi Kauno aplinkos kokybės kontrolės vyriausiosios specialistės.

Lietuvos aplinkos apsaugos sistemos darbuotojų profesinės sąjungos (LAASDPS) pirmininkas džiaugiasi, jog šioje istorijoje pagaliau pasiektas teisingumas aplinkos apsaugos kontrolę vykdančių darbuotojų atžvilgiu.

„Apmaudu, jog šio proceso pasekoje į teisminį procesą buvo įtrauktos mūsų kolegės. Nepaisant to, aplinkosaugininkų profesinė sąjunga nuosekliai palaikė aplinkosaugininkes, rėmė jų teisinę kovą, kompensavo išlaidas ir nuoširdžiai tikėjosi, jog jų atžvilgiu bus priimtas būtent toks sprendimas. Nors tai nėra paskutinis verdiktas, išvados tikrai nuteikia pozityviai. Viliuosi, jog ateityje kaltinimais aplinkos apsaugos darbuotojams nebus švaistomasi taip atsainiai“, – pabrėžia LAASDPS pirmininkas Vaidas Laukys.

Aplinkosaugininkės buvo kaltinamos pagal Lietuvos Respublikos BK 229 straipsnį, kuris numato atsakomybę valstybės tarnautojui ar jam prilygintam asmeniui, dėl neatsargumo neatlikusiam savo pareigų ar jas atlikus netinkamai, jeigu dėl to valstybė, Europos Sąjunga, tarptautinė viešoji organizacija, juridinis ar fizinis asmuo patyrė didelės žalos.

Teismas išanalizavęs byloje surinktus duomenis padarė išvadą, jog konkrečias funkcijas atliekantis pareigūnas privalo veikti savo tarnybinių įgaliojimų ribose, tačiau dėl vykdomos veiklos sudėtingumo, teisės aktų reglamentuojančių jų veiklą nebuvimo, techninių priemonių neturėjimo ir kitų objektyvių priežasčių negali numatyti visų tuo metu galbūt tikrinamoje įmonėje daromų pažeidimų, o vėliau dar būti už tai atsakingas.

Teismo verdiktu, kaltinime nurodytu laikotarpiu nebuvo tinkamai reglamentuotos tvarkos, pagal kurią būtų galimybė aplinkos apsaugos pareigūnams preliminariai nustatyti padangų atliekų kiekį, duoti nurodymus šalinti atliekas bei nebuvo nustatyta teisės aktais kada produkcija tampa atlieka. Šių teisės aktų nebuvimas, neleido teismui konstatuoti, kad 2019 m. spalio 16 d. gaisro metu atsiradę padariniai buvo nulemti kaltinamųjų netinkamu savo pareigų atlikimu ir jos neatliko kokių nors savo pareigų arba jas atliko netinkamai.

Tokie atvejai kaip pastarasis gaisras Alytuje ar „Grigeo“ atvejis parodo, jog aplaidžiai valdant net ir nesudėtingas technologijas įmanoma iki kritinių ribų užteršti aplinką. Visgi, mes, kaip pareigūnų bendruomenės atstovai, nenusišaliname nuo susidariusių problemų sprendimo: nuolat skatiname tobulinti teisės aktus, didinti finansavimą kokybiškam aplinkosauginių funkcijų atlikimui ir, žinoma, kovojome ir kovosime už aplinkos apsaugos kontrolę vykdančių darbuotojų teises, kad jie netaptų panašių situacijų įkaitais“, – apibendrina Lietuvos aplinkos apsaugos sistemos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas V. Laukys.

Komentuoti

Vardas
El. paštas (nebus skelbiamas)