Valstybės saugomų teritorijų tarnyboje, kaip, beje, ir visoje aplinkos apsaugos sistemoje bręsta reformos. Planuojama iš 34 saugomų teritorijų direkcijų palikti funkcionuoti aštuonių o gal tik šešių administracinių vienetų struktūrą. Lietuvos aplinkos apsaugos sistemos darbuotojų profesinė sąjunga (LAASDPS) ne kartą yra pareiškusi, jog su tokia reforma sutikti negali, juolab kad Aplinkos ministerija (AM) iki šiol nėra nurodžiusi aiškių būsimosios reformos gairių.
Kaip teigia AM atstovai, būsimoji reforma vykdoma tam, kad būtų sutaupyta lėšų. Skelbiama, jog stambinant saugomų teritorijų valdymą kai kurios funkcijos gali būti atliekamos centralizuotose įstaigose. „Buhalterinės paslaugos, viešieji pirkimai – visa tai galima atlikti centralizuotai. Netrukus pateiksime savo pasiūlymus Vyriausybės strateginiam komitetui“, – teigė aplinkos viceministras Linas Jonauskas. Tačiau konkrečiai įvardinti pasiūlymų jis dar negalėjo. Pasak jo, yra galimi trys variantai. Vienas iš jų – stambinti padalinius. Kitas – apjungti padalinius. Trečias – iš dalies palikti dabar veikiančią sistemą.
Nors Valstybės saugomų teritorijų tarnybos dar pavasarį pateiktuose pasiūlymuose sutinkama, kad išlaikyti 34 nacionalinių ir regioninių parkų direkcijas yra labai brangu, tačiau juose pabrėžiama, kad saugomos teritorijos tai specialus teritorijos statusas, garantuojantis pripažintų vertybių išsaugojimą ir tvarkymą, suteikiamas Seimo ar Vyriausybės sprendimu. „Nacionaliniuose (toliau – NP), regioniniuose (toliau – RP) parkuose gyvena gyventojai, vyksta įvairios veiklos, veikia daug institucijų. Valstybės funkcijoms ST įgyvendinti steigiamos ST direkcijos. Jų įsteigimas nereiškia, kad sustabdomas teritorijos naudojimas arba perimamos kitų institucijų funkcijos.
Visose valstybėse didžiausias garantas ST vertybėms išsaugoti – konkrečios ST direkcijos veikla. ST direkcijų veiklos erdvė: 1) kraštovaizdžio, 2) biologinės įvairovės, 3) gamtos ir 4) kultūros paveldo vertybių, 5) gamtos išteklių apsauga.
ST direkcijų veiklos sritys labai įvairios: 1) strateginis ir teritorijų planavimas, 2) moksliniai tyrimai, stebėsena (monitoringas), 3) teritorijų, objektų apsauga ir tvarkymas, 4) veiklos reguliavimas ir kontrolė, 5) švietimas, mokymas, 6) tradicijų puoselėjimas, 7) pažintinio turizmo organizavimas, kt. Tai darnaus vystymosi principu ir daugiafunkcinę veiklą vykdančios institucijos“, – rašoma tarnybos rašte, adresuotame Aplinkos ministerijai.
Be kita ko, baiminamasi, kad vykdant tokią – iki šiol neaiškiai apibrėžtą reformą – gali prasidėti aplinkosaugininkų atleidimų banga. Ministerijos atstovai teigia, kad darbuotojai galės dirbti nuotolinį darbą. Tačiau LAASDPS pirmininkas Vaidas Laukys susitikimų ministerijoje metu ne kartą yra pabrėžęs, jog nuotolinio darbo sistema iki šiol nėra sutvarkyta taip, kad pareigūnai galėtų konstruktyviai dirbti. Tam būtina parengti realiai veikiančią kompiuterinę sistemą – o jos iki šiol nėra.
Pasak viceministro L. Jonausko, šiuo metu iš biudžeto skiriamų darbo užmokesčiui lėšų trūksta apie 15 procentų. „Mūsų tikslas – kad nereikėtų žmonių leisti nemokamų atostogų“, – teigė jis. Tačiau kaip tos lėšos ir kiek jų bus sutaupyta, ministerijos vadovai dar nėra aiškiai pasisakę. Kokius pasiūlymus pateiks ministerija nežino nė Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Algimantas Salamakinas.
Teigiama, kad juridinio statuso neteks tos įstaigos, kuriose esama mažiau negu 20 darbuotojų. Tačiau Valstybės saugomų teritorijų tarnyba ne kartą yra išreiškusi savo nuomonę, kad įstaigos, kuriose dirba aštuoni ar šeši darbuotojai, atlieka ne vieną svarbią funkciją ir jos neturėtų būti naikintinos kaip juridiniai asmenys.
Profesinė sąjunga, nors ne kartą to teiravosi, irgi nėra sulaukusi aiškaus atsakymo dėl saugomų teritorijų reformos. V. Laukio teigimu, baiminamasi, kad gali būti atleista nemaža darbuotojų. Tuo tarpu pirmasis ir pagrindinis profesinės sąjungos tikslas – išsaugoti žmonėms darbo vietas. Kokios darbo vietos – ar tik išeitinės pašalpos – gali būti pasiūlytos galimai atleidžiamiems darbuotojams, irgi nėra aišku.
LAASDPS informacija